Καλημέρα έχω να κάνω έναν έλεγχο για ΗΤΚ και έχω ένα διώροφο κτίριο εκτός σχεδίου το οποίο έχει κτιστεί βάση οικοδομικής αδείας και είναι εκτός σχεδίου και εντός ζώνης οικιστικού ελέγχου το οποίο είχε ενταχθεί στον 4178 και δεν μεταφέρθηκε ποτέ στον 4495 .
Οι κυριότερες αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίας είναι η κατασκευή παταριού στο ισόγειο το οποίο έχει χρήση καταστήματος και η κατασκευή αποθήκης και WC κάτω από την εξωτερική σκάλα της οποίες τις είχε καταγράψει ο συνάδελφος που έχει κάνει την τακτοποίηση .
Το κακό είναι είναι ότι στην τακτοποίηση δεν γίνεται μνεία για τα υψόμετρα και υστέρα από δική μου αυτοψία και αποτύπωση του κτιρίου έχω την εξής κατάσταση όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία όσο αφορά τα ύψη.

Το ισόγειο ήταν υπερυψωμένο από τον περιβάλλοντα χώρο κατά 50 εκ κάτι το οποίο δεν υφίσταται στην πραγματικότητα και ουσιαστικά είναι στην ιδιά στάθμη και έχουμε καθαρό ύψος 4.20 οπότε υπάρχει μια υπέρβαση ύψους 20 εκ για τον όροφο + αναλυτικό για το ξεμπαζωμα . Την παράβαση αυτή πως δηλώνεται στο Φ.Κ. ;
Το μεικτό ύψος 420+20 = 440 είναι 10 εκατοστά μικρότερο που αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό και ότι η πλακά κατέβηκε 10 εκατοστά κλπ. .
Ο όροφος επίσης είναι 10 εκ μικρότερος αλλά η κυριά διαφορά είναι ότι η στέγη έχει γίνει από οπλισμένο σκυρόδεμα και όχι ξύλινη και ότι αντί για 1.2μ είναι 1.52 μ δηλαδή 30 εκ μεγαλύτερη από το επιτρεπτό αλλά το συνολικό ύψος του κτιρίου είναι μέσα στο επιτρεπτό των 7.5μ+ 1.2 που ισχύει για τα εκτός σχεδίου .
Εφόσον το μέγιστο ύψος του κτιρίου είναι μέσα στο επιτρεπτό μπορεί απλά να δηλωθεί η παράβαση της στέγης με Αναλυτικό Προϋπολογισμό ;
Να σημειώσω εδώ ότι εγώ εκπροσωπώ τον ενδιαφερόμενο αγοραστή και έχω έρθει σε συνεννόηση με τον συνάδελφο να προβεί σε ότι αλλαγές χρειάζονται για να διορθωθεί η δήλωση ώστε να μπορέσω να εκδώσω εγώ την ΗΤΚ .

Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	tomi sv.jpg
Προβολές:	6
Μέγεθος:	47,8 KB
ID:	2240Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	tomi sv.jpg
Προβολές:	6
Μέγεθος:	47,8 KB
ID:	2240